درباره سی گل

شرکت سی گل ارومیه تولید کننده کیک اسفنجی با نام تجاری سی گل در انواع ساده ، کاکائویی ، ساده شکلاتی ، و کاکائویی شکلاتی یکی از بزرگترین تولید کنندگان این محصول در ایران بشمار می رود . 

این شرکت از تخصص و مهارت 140نفر در بخشهای فنی ،تولید ، کنترل کیفی ، تحقیق و توسعه و آزمایشگاه بهره مند است .  

کارخانه سی گل ارومیه در فضایی به مساحت 24907متر مربع در شهر ارومیه در سال 1375 با استفاده از مدرنترین تکنولوژی تولید در جهان احداث گردید.  

در حال حاضر سالانه حدود 100.000.000 عدد کیک اسفنجی در چهار نوع تولید و در سراسر کشور توزیع می گردد. با توجه به اینکه بیشتر مصرف کنندگان محصولات سی گل کودکان و نوجوانان عزیز در کشور ایران و در سایر کشور ها می باشند ، این محصولات از بهترین مواد اولیه داخلی و خارجی تهیه و با نظارت واحد کنترل کیفیت در مراحل مختلف تولید و در بسته بندیهای زیبا و بهداشتی عرضه شده و تا پایان زمان تعیین شده برای مصرف بسیار تازه و با طراوت می ماند .  

واحد تحقیق و توسعه شرکت همگام با دانش روز دنیا و با استفاده از فن آوری مدرن اروپایی به دنبال تهیه محصولات جدید و با کیفیت در حد استاندادرهای بین المللی می باشد.  

مواد اولیه و محصول نهایی در مراحل مختلف در آزمایشگاه مجهزکارخانه توسط کارشناسان با تجربه آزمایش و پس از تایید ، مواد اولیه و محصول نهایی به بازار عرضه میگردد. محصولات جدید شرکت سی گل ارومیه  (کیک صبحانه ، کیک فنجانی ، کیک رولت و مینی رول ) با طعم ها ی مختلف در آینده نزدیک تولید و به بازار عرضه خواهد شد .

دريافت گواهي استاندارد ملي ايران براي تمام محصولات و گواهي بين اللملي  براي توليد HACCP  و ايزو 9001 براي مديريت تضمين كيفيت و گواهينامه محصولات بصورت كاملا بهداشتي و عاري از هر گونه آلودگي دراين امر مهم تلاش نموديم.

 مواد اوليه ابتدا بر اساس ارائه آناليز درخواستي و ارسال نمونه تهيه شده، سپس به كارخانه ارسال ميگردد تا پس از بررسي در آزمايشگاههاي مدرن واحد كنترل كيفي و تاييد ايشان توسط واحد تداركات تهيه و به انبار ارسال ميگردد.

 واحد كنترل كيفي در سه مرحله آزمايشات دقيقي روي مواد اوليه، محصول در حال توليد و محصول توليد شده نهايي انجام داده و پس از بررسي كامل و تاييد كيفيت مجوز ارسال صادر مينمايد.

 نظارت واحد كنترل كيفي برعمليات انبارداري و بارگيري محصول تا زمان خروج از كارخانه و استفاده از خودروهاي مناسب جهت حمل بار باعث كاهش ضايعات شده و در نتيجه محصولات سي گل در بسته بنديهاي سالم در كمترين زمان بدست نمايندگان وسپس مصرف كنندگان خواهد رسيد.

 

 

این کارخانه یا سازمان شخصی دارای سه خط تولید بوده و تولید کننده انواع کیک های لایه ای، عروسکی و صبحانه می باشد.

نمای کلی کارخانه

مواد اولیه بعد از انجام آزمایشات تأیید توسط بخش کنترل کیفی کارخانه به انبار انتقال می یابند تا در هنگام تهیه فرمولاسیون بر حسب نیاز مورد استفاده قرار گیرند.

اولین مسیری که مواد پس از انبار روانه آن می گردند بخش خمیرگیری می باشد که در این قسمت بر اساس نوع فرمولاسیون، وزن شده و در زمان مشخص وارد میکسر گردند و با هم مخلوط می شوند و پس از تهیه شدن فرمولاسیون وارد اُکس شده و در آنجا اختلاط نهایی و هوادهی خمیر انجام می گیرد. پس از آن به دستگاه دیپازیتور انتقال می یابد. مرحله بعدی شاما باند فر (باند حرارتی یا پخت)  است که در این مرحله قالب های حاوی خمیر به فر پخت انتقال می یابند. بعد از پخت و سرد شدن کیکی پخته شده، کیک حاصل مراحل کرم زنی، برش و بسته بندی را طی می کند و جهت نگهداری به انبارها هدایت می شود.

از آنجایی که مجصول اصلی کارخانه کیک سی گل ارومیه کیک لایه ای (اسفنجی) می باشد و بنا به بیان کارشناس محترم کارخانه حدود 95-90درصد تولید کارخانه را کیک لایه ای به خود اختصاص داده توضیحات اصلی پیرامون نحوه تولید این کیک انجام می گیرد و در پایان اشاره مختصری به خظ تولید کیک عروسکی و کیک صبحانه می شود.

مرحله خمیرگیری

مواد اولیه از انبار وارد بخش خمیرگیری می شود و با ترازوی بسیار دقیق و کالیبره وزن می شود چرا که در تهیه فرمولاسیون برخی از مواد بسیار حساس اند و  نیاز می باشد که بطور دقیقی توزین شوند.(در حد ppm)

همانگونه که اشاره شد کارخانه سی گل ارومیه دارای سه خط تولید می باشد که برای تمام این سه خط تنها از یک میکسر برای مخلوط کردن مواد استفاده می شود. مواد پس از مخلوط شدن توسط لوله به قسمت ذخیره یا Holder ارسال می شوند.

میکسر

در داخل میکسر مواد با ترکیبات  مشخص و با میزان معلوم به مدت زمان معینی با هم ترکیب می شوند. عموماً برای مخلوط کردمل اجرایی دستورالعمل اجرایی به این شرح می باشد که ابتدا روغن و شکر با هم ترکیب می شوند و سپس نمک، شیر خشک و وانیل به آن اضافه شده مدتی هم زده می شوند. پس از اضافه کردن گلوکز مایع، قند اینورت و گلیسرین و به دلیل بالا رفتن ویسکوزیته اختلاط به مدت طولانی تری نسبت به مراحل قبل انجام می گیرد و پس از آن تخم مرغ و اسانس مورد نظر بر حسب طعم کیک به ترکیبات داخل میکسر افزوده می شود. در مرحله بعدی آب و روغن مایع بصورت قطره قطره افزوده می شود تا بافت خمیر شکل بگیرد و آنچه در نهایت به میکسر افزوده می شود آرد به همراه پودر پحت می باشد و در نهایت خمیر به طور نسبتاً کامل آماده می گردد و وارد دستگاه هوادهی می شود.

 

 

دستگاه تخم مرغ شکن

تخم مرغ ها جداسازی  Sortمی شوند و پس از شستشو با آب، ضد عفونی با کلر (کلرزنی) و آب کشی نهایی وارد دستگاه تخم مرغ شکن می شوند. این دستگاه شامل یک سانتریفوژ می باشد که دیواره های آن دارای سوراخ و منافذ می باشند. در داخل آن تخم مرغها در اثر برخورد با هم شکسته می شوند و پوست از زرده و سفیده جدا میگردد.

زرده و سفیده از طریق سوراخ های دیواره جدا شده و پوسته های تخم مرغ ها که در داخل دستگاه باقی مانده اند توسط کارگران خارج می شوند و دستگاه برای دور بعدی عملیات آماده می گردد.

Holder یا مخازن ذخیره

در این مرحله دو عمل به ترتیب زیر انجام می گیرد:

    اختلاط ملایم

    ذخیره سازی خمیر

ذخیره سازی خمیر به این دلیل انجام می گیرد که اگر احیاناً کار تهیه خمیر به هر دلیلی به تعویق افتاد، خمیر ذخیره جهت جلوگیری از غیرفعال شدن خط تولید در داخل مخازن وجود داشته باشد.

 

 

اتومیکسر هوادهی

عملیات دوگانه انجام گرفته در این مرحله اولاً شامل اختلاط نهایی و ثانیاً هوادهی کیک می باشد که هر دو در داخل این دستگاه انجام می گیرد.

هوای تزریق شده به داخل خمیر به بهتر شدن بافت کیک و متخلخل شدن آن کمک می کند و خمیر خارج شده از این دستگاه نسبت به خمیر اولیه روشن تر و یکنواخت تر می باشد. هوادهی تا زمانی ادامه می یابد که بافت خمیر بطور کامل شکل بگیرد و پس از آن وارد مرحله قیف زنی می شود.

دپازیتور

خمیر تهیه شده بر اساس حجم وارد قابل های کیک می گردد و در حالت کلی می توان بیان کرد که دپازیتور مسئول تزریق میزان مشخصی از خمیر روی باند فر می باشد. آنچه در این مرحله از اهمیت ویژه ای برخوردا می باشد ویسکوزیته، قوام کیک و یکسان بودن وزن خمیر موجود در قالب ها می باشد. چراکه اگر وزن خمیر بیشتر از حجم قالب ها باشد در مرحله پخت از قالب ها سر ریز شده و زیان اقتصادی کارحانه را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این زمان و درجه حرارت پخت نیز بر اساس وطن قالب ها تعیین می گردد، بنابراین اگر وزن خمیر بیشتر از حجم قالب ها باشد در مدت زمان استاندارد در نظر گرفته شده برای پخت کیک، خمیر به خوبی پخته نخواهد شد و احتمال اینکه بخش میانی آن بصورت نیمه خام باقی مانده باشد وجود دارد که تمام این محصولات بعنوان ضایعات شناخته شده و از خط تولید خارج می گردندکه از نظر اقتصادی تولید چنین محصولاتی برای کارخانه مقرون به صرفه نخواهد بود.

 

 

باند فر

فرها با حرارتی معین مسئول پخت کیک می باشند. باید توجه داشت که قبل از قرار دادن خمیر بر روی باند فر مقدار کمی روغن در قالب های خمیر ریخته می شود تا از چسبیدن کیک به باند فر جلوگیری شود. پخت در دما و زمان معینی انجام می گیرد که این مدت زمان و درجه حرارت بسته به نوع کیکی که تولید می شود تنظیم می گردد و می تواند در کارخانه های مختلف متفاوت باشد.

خمیر که در دااخل فر در حال پختن می باشد به ورقی از کیک تبدیل می شود و جهت شرد شدن بر روی نواری در طی مدت زمان معینی حرکت می کند تا سرد شود و عملیات بعدی بر روی آن انجام بگیرد. کیک موجود در کناره های فر جزو ضایعات محسوب شده و توسط دستگاه بریده می شود تا سطح صاف کیک حفظ شود که ممکن است این ضایعات برای تغذیه دام مورد استفاده قرار گیرند.

میز کار مهندسی

کیک خارج شده از فر که بصورت ورق است روی باند حرکت می کند تا خنک شود. در طی مسیری که کیک طی می کند قسمت تحتانی کیک به سمت بالا چرخیده می شود تا امکان انجام عملیات بعدی و کرم زنی بر روی آن فراهم شود. عملیات انجام یافته در این مرحله شامل سه عمل است:

à  انجام برش طولی توسط تیغه های دستگاه

à  تزریق شربت اینورت جهت اتصال دادن لایه ها به یکدیگر

à  کرم زنی

پس از این مراحل لایه ها با هدایتگر بر روی هم قرار می گیرند و به سمت دستگاه Cutter انتقال می یابند تا برش عرضی بر روی آنها انجام شود.

عملیات بعدی شامل انتقال به دستگاه شکلات زنی می باشد که شکلات تهیه شده با فرمولاسیون معین بر روی کیک تزریق می شود. لازم به ذکر است که فرمولاسیون شکلات موجود بر روی کیک در اطاقک کرم تهیه می شود که دارای نسبت های مشخصی می باشد و باعث چسبناک شدن و اتصال بهتر دو لایه به یکدیگر می گردد و در حالت کلی در تهیه آن از روغن جامد، شکر، امولسیفایر، گلوکز، آب، لسیتین، PGPr یا پلی گلیسرول، پودر کاکائو و... استفاده می شود. شکلات زنی معمولا در دمای 45-40درجه سانتیگراد انجام می گیرد.

کیک تهیه شده پس از تمامی این مراحل به فر سرد کن، جهت انجماد و شکل گرفتن شکلات روی سطح کیک وارد می شود و پس از خروج از تونل سرد کن جهت بسته بندی بر روی نوار بسته بندی قرار می گیرد.

بسته بندی

کیک تولید شده که در این مرحله دارای شکل و فرم نهایی می باشد می تواند به دو صورت دستی و  اتوماتیک بسته بندی شود. در کارخانه سی گل ارومیه کیک ها پس از قرار گرفتن بر روی نوار بسته بندی در داخل سلوفن و کارتن با اندازه و تعداد مشخص بسته بندی شده و جهت نگهداری به انبار هدایت می شوند.

تولید کیک عروسکی

نحوه تولید کیک عروسکی کاملاً اتوماتیک می باشد و کارخانه کیک سی گل ارومیه اولین تولید کننده کیک عروسکی در ایران می باشد. در تهیه کیک عروسکی نیروی انسانی دخالت چندانی ندارد و کل پروسه توسط دستگاه های اتوماتیک و بوسیله روبات های مخصوص انجام می گیرد.

تولید کیک صبحانه

خط تولید کیک صبحانه در کارخانه سی گل ارومیه دقیقاً همانند تولید کیک لایه ای می باشد و پس از خمیر گیری وارد دپازیتور، اُکس (هوادهی)، پخت، بسته بندی و نهایتاً انبار می گردد و این خط تولید بطور کاملاً مجزا صرفاً جهت تولید کیک صبحانه عمل می نماید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

وب سايت تخصصي صنايع غذايي ايران